1. Jak se zrodil nápad přehlídek OtheR DRESS? Co vás k tomu inspirovalo?

Samotné přehlídky, letos se jedná již o šestý ročník, představují každoroční prezentaci určenou nejširší veřejnosti. Jedná se však o symbolický vrchol ledovce systematické činnosti projektu OtheR DRESS, který vytváří platformu pro nezávislé módní návrháře zabývající se netradiční tvorbou v nejširším slova smyslu. Může jít jak o využití a kombinaci nezvyklých materiálů a jejich zpracování, tak o nestandardní a originální design a modely nebo unikátní pojetí spojující obé.

Inspirací byla skutečnost, že u nás existují velmi zajímaví, ale bohužel v širším měřítku nepříliš známí, tvůrci, jejichž práce svoji originalitou a řemeslným zpracováním snese srovnání se světovými veličinami v oboru, dokonce mnohdy možná předčí již zavedené značky. Ráda bych tvorbu těchto autorů, kteří se vymykají průměru a nepatří do mainstreamu, přiblížila co nejvíce lidem.

2. Jaké je téma letošního ročníku?

Každá OtheR DRESS přehlídka má jednotící téma, v minulosti to například bylo „The Mask of the Red Death“, „Carnival“, „Jungle“ nebo „Paradise“. Jednotliví tvůrci mají neomezený prostor pro vlastní uchopení a ztvárnění zvoleného tématu a svoje modely na show připravují nezávisle na sobě.

Tématem letošní show, která proběhne 22. dubna 2023 v nových prostorách Spojka Events, je ART&FETISH.

3. Proč zrovna toto téma? Jaká je spojitost mezi uměním a fetišem?

Výraz „fetish“ se encyklopedicky definuje jako „poblouznění, závislost, rozkoš z něčeho“. To jsou odjakživa pojmy provázané se světem módy, kde se projevují např. v silném zalíbení v určitém materiálu či druhu oděvu. Ve své podstatě i samotná móda je pro každého z nás fetiš, ať už si to uvědomujeme nebo ne.

Současná móda se vyznačuje především nespoutaností a bořením konvencí, kdy oděv je v mnoha ohledech výrazem individuálního stylu a osobnosti nositele. Pro řadu jedinců tak móda může být také způsobem, jak vyjádřit svůj postoj ke světu vnějšímu i vnitřnímu, své niterné touhy a zájmy, čímž se dostáváme do oblastí lidského nevědomí, které jsou doménou umění a hlubinné psychologie. A tam zcela jistě patří i fetiše.

4. Kolik návrhářů se bude podílet na letošním show?

V rámci přehlídek uvidíme prezentaci celkem osmi návrhářů. Klasické, extravagantní i šokující modely z latexu představí značky Adrienne Latex Design, Latex Fashion s.r.o Praha a AdeMa Fetish Designer.

Exkluzivní a výjimečné modely z kůže Sedlářství Kairon, které se specializuje i na korzety, jak dámské, tak i pánské. Zcela unikátní je tvorba celoobličejových kožených masek a harnessů návrhářky SIKRA.

Korzetiérka a návrhářka luxusních ručně vyráběných podvazkových pásů, spodního prádla a především korzetů Riwaa Nerona bude prezentovat svojí práci. Dále modelky a modelové předvedou kolekci značky Manon Black nabitou opravdovou avantgardou, hravostí a provokací. Bonusem bude taneční vystoupení modelek v jedinečných kovových harnessech od návrhářky Nory Urban.

5. Je fetish móda novým trendem?

Fetish móda patří do světa erotiky a erotika byla pro módní návrháře vždy zdrojem inspirace.

Provokativní extravagantní oblečení coby reference na sexuální přitažlivost materiálů jako kůže, latex, krajka nebo PVC nejsou ničím novým. Historie od začátku minulého století nám připomíná širokou plejádu umělců z řad oděvních designérů, jejichž tvorba dalece překračovala běžnou konfekci a inspiraci nacházeli mj. v rozličných subkulturách, nekonformních komunitách či hnutích. Namátkou si můžeme připomenout ty nejzásadnější osobnosti.

John Willie umělec, fetišista, redaktor a vydavatel prvních 20 čísel dnes již legendárního fetiš magazínu Bizarre, který vycházel v letech 1946 až 1959.

Eric Stanton, americký undergroundový karikaturista a průkopník fetiš umění, který pomohl formovat hnutí před jeho přijetím v 70. letech. Z jeho díla se inspirovali mimo jiné umělci jako Banksy, Allen Jones, William Marston nebo Madonna, ale zajímavé je, že Stanton po deset let sdílel pracovní studio také s legendou Marvel Comics Stevem Ditkem.

V 70. letech představili Vivienne Westwood a Malcolm McLaren několik kousků inspirovaných praktikami BDSM. K nejvýraznějším tvůrcům, s jejichž jmény se pojí přívlastek fetiš, pak bezesporu patřil Thierry Mugler – jeho korzety a strukturované siluety využívající transparentní látky, latex i kov patří v módě k tomu nejlepšímu. Výrazné prvky fetiše nesou i dřívější kolekce Alexandera McQueena, Marca Jacobse, obuvníka Nicholase Kirkwooda nebo Zana Bayne, která proslula koženými páskovými korzety.

Manfred Thierry Mugler, vizionářský návrhář, který definoval módu 80. let, byl po dlouhou dobu své kariéry jedním z nejvlivnějších návrhářů na světě a pomohl definovat dvě desetiletí módy. Kombinoval prvky sci-fi s populárními střihy, dal oděvům archetypální široká ramena a experimentoval s průhledným tylem, peřím i latexem.

Po druhé světové válce se rozvinula mezi gay komunitou tzv. subkultura kůže. Ta se stala symbolem maskulinity a sexuality a fetish kostýmy jako dominatrix k tomu přidaly dominanci a moc. Harnessy, chokery a lesklá kůže časem prosákly do komerční módy a street fashion, čehož jsou důkazem celebrity jako Rihanna nebo Nicki Minaj.

To vše tedy dokazuje, že „fetish“ není v módním světě v žádném případě novým pojmem.

6. Jaký trend nyní ve světě alternativní módy převládá?

Aktuálním světovým trendem je překračování veškerých stylů a žánrů, spojování protikladů a vytváření tak něčeho zcela nového, eklektického a originálního.

Na jedné straně ve světě haute couture probíhají nadále debaty, které z nových luxusních materiálů budou použity pro novou kolekci, na straně druhé někteří módní tvůrci vyrábí oděvy z papíru, roztrhaných hadrů nebo jiného recyklovatelného materiálu.

Můžete si obléci doslova cokoli, co vystihuje vaši unikátní osobnost a přináší vám pocit uspokojení a hrdosti na sebe sama.

7. Nechává se Česko ovlivňovat tímto trendem?

Do určité míry samozřejmě ano, nicméně nikdy se nebude v konfekční sféře jednat o masovou záležitost, což je konec konců běžné i ve světě. Nicméně v posledních letech začali i „mainstreamoví“ módní návrháři využívat materiály jako latex, gumu a PVC do svých kolekcí. Mezi nejznámější takové návrháře patří např. Jean Paul Gaultier, Yves Saint Laurent, Pierre Cardin nebo André Couurrèges.

Jedním z důvodů pořádání OtheR DRESS show je právě nabídnout návštěvníkům, kteří nejsou přímou součástí alternativních komunit, příležitost spatřit i u nás nejžhavější top novinky z těchto oblastí módního designu.

8. Pod značkou OtheR DRESS pořádáte i tzv. OD market. Můžete nám ho přiblížit?

OD market již tradičně představuje ideální akci, kam si zajít za nezávislou módou a nakoupit si trochu jiné oblečení a doplňky, než které nabízejí masově rozšířené obchodní řetězce. Tady má každý kousek svůj příběh a stojí za ním konkrétní tvůrce, s nímž si rovnou můžete popovídat. Žádné anonymní dílny v Číně, Indii, Turecku či Rumunsku jako v případě většiny oděvů na evropském trhu.

9. Kam byste chtěli, aby se OtheR DRESS posouvalo?

Jedním ze zmiňovaných cílů je přiblížit české návrháře a jejich tvorbu světovému publiku. To se nám daří, navázali jsme spolupráci s podobně zaměřenými sdruženími a umělci z naší platformy vystupují na významných akcích v Německu a dalších zemích.

Druhým, neméně důležitým cílem, je naopak českým zájemcům umožnit přímé setkání s nejvýraznějšími tuzemskými ale také zásadními světovými návrháři a tvůrci alternativní módy a designu.

 


OtheR DRESS Show 2023 – 22.4.2023, Spojka Events, Praha 8, Karlín.

 


P.R. OtheR DRESS … Použité fotografie: OtheR DRESS Show 2019, foto Kacíř

Co vy na to?

Super
1
Úlet
0
Divné
0

Může se Vám líbit

Subspace Články

Jak na subspace

Subspace je duševní a fyzická reakce, ke které dochází v důsledku vysoké tvorbě endorfinů, adrenalinu, ...

Komentáře jsou uzavřeny

Více v rubrice: Články

Články

Projekt Rezident

V potemnělých útrobách opuštěného města se skrývá mladá dívka s duší rebelky a se zbraní ...