Zdraví a bezpečnost

Subspace alias endorfinový vrchol

Každý kdo se pohybuje v oblasti BDSM, ví co je subspace. Pro neznalé připomeneme ve zkratce. Subspace je prostor, do kterého se může submisiv dostat při „akci“. Je to duševní a fyzická reakce organismu na vysoké hladiny endorfinů, adrenalinu a dalších hormonů, které se mohou během „hraní“ vytvářet.

Tohoto stavu mohou dosáhnout jen submisivní jedinci a dovést do něj je mohou právě jejich dominanti . Ze subspace získávají obě strany.

Pokud je submisiv v tomto stavu nevnímá nic kromě svého dominanta a jeho příkazů, necítí bolest, nevnímá okolí,… Dominanti zase mohou díky tomu mít submisiva pod absolutní kontrolou.

Kdybyste v okamžiku subspace vzali submisivovi krev a udělali rozbor, byly by v ní zjištěny vysoké hladiny hormonů, hlavně endorfinů a adrenalinu. A právě tyto dva hormony hrají u subspace velmi důležitou roli. Platí zde samozřejmě to samé jako například u spanku . Pokud nechcete rozsekat své subince kůži po pár úderech rákoskou jistě víte, že je třeba začít pomalu, pozvolna a pokožku nejdříve „zahřát“. Pár jemnějších úderů na začátek a následná kratší přestávka (případně pohlazení místa kde rány dopadají) dají kůži a také svalům dost času na to, aby se prokrvily, přehřály a připravily na další sérii ran a další přestávky.

Každý kdo se v oblasti spanku trochu lépe vyzná ví, že takhle si spank užijí delší dobu jak submisiv tak dominant . A přesně toto můžete využít i při subspace .

Vliv hormonů

O vlivu hormonů na organismus jsme už psali. V tomto článku se zaměříme na dva hormony, které jsou v subspace nejpodstatnější – endorfiny a adrenalin. Kombinace účinků těchto hormonů může dostat submisiva do změněného stavu vědomí, který známe jako subspace .

Tvorba endorfinů a adrenalinu navzájem souvisí. Pokud se v organismu vytvoří adrenalin spustí se i tvorba endorfinů, které tlumí účinek adrenalinu. Takže na obyčejné plácnutí po hýždích může organismus reagovat tvorbou adrenalinu. Pár minut na to se začnou vyplavovat endorfiny .

Tělo má endorfiny v zásobě pořád. Jakmile uvolní jednu dávku trvá asi 10 minut než vytvoří další zásoby tohoto hormonu a je připraven je uvolnit do organismu. K tomu ale potřebuje další důvod, tedy další adrenalin. Čím více endorfinů a adrenalinu se v organismu submisiva nachází, tím více se dostává do subspace . Takže jak na subspace?

Endorfinové vrcholy

Kolik uvolněných dávek endorfinů dostane submisiva do subspace záleží na každém osobně. Někomu stačí 3 dávky jiný zase potřebuje 5 nebo více. Obecně se ale 5 dávek považuje za maximum. Proč? Dozvíte se na konci článku.

Endorfiny

Endorfiny jsou přirozené tělesné léky proti bolesti a mohou také zlepšit vaši náladu. Tyto chemické látky tělo přirozeně produkuje při příjemných činnostech (např. cvičení, sexu a smíchu), ale i při bolestivých zážitcích, jako je vyvrtnutí kotníku.

Jak dosáhnout subspace

Jak jsme již zmiňovali výše, obyčejné capnutí po zadku dokáže v submisivovi spustit tvorbu adrenalinu.

První úroveň

Pro začátek postačí pár ran po hýždí nebo tahání za bradavky. I když jde o „ jemnější zacházení“ stačí to k tomu, aby se začal tvořit adrenalin . Na vyšší hladinu adrenalinu začne reagovat tělo uvolněním endorfinů. Právě se uvolnila první dávka endorfinů, kterou ale navenek nijak nezpozorujete.

Mírně zvýšený práh bolesti u submisiva si možná ani nevšimnete. Submisiv přesně ví co se děje, vnímá vše, co se děje kolem. Jakmile dosáhnete jeho aktuálního prahu bolesti, přestaňte ho trápit a dopřejte mu přestávku, která by měla trvat alespoň 10 minut. Přesně tolik potřebuje organismus k tomu, aby mohl připravit další zásobu endorfinů .

Druhá úroveň

Přestávku můžete smysluplně využít. Smyslová deprivace či jemné poplácávání po hýždích (nesmí být bolestivé) připraví organismus na pokračování.

Po 10 minutové přestávce pokračujte. Pokuste se submisiva během 5-6 minut dostat na hranici bolesti . Určite svou subku ale nemlaťte hlava-nehlava (práh bolesti byste mohli překročit ani se nenadějete). Při dosažení prahu bolesti se ale hned nezastavujte a ještě pár vteřin pokračujte (maximálně 15 vteřin), případně jí ještě jednu – dvě rány dejte navíc.

Během těchto 5 minut se do těla submisiva vyplavila další dávka endorfinů (reakce na zvyšující se hladinu adrenalinu). U submisiva si můžete všimnout vyššího prahu bolesti, ale nic víc. Stále vnímá všechno kolem.

Nyní si dejte zase alespoň 10 minutovou přestávku. Můžete ji využít podobně jako tu první přestávku, ale můžete ho poslat i klečet do kouta, připravit si ho na další praktiku, a pod. Můžete ho také jemně vzrušovat, ale – Určitě mu orgasmus nedovolte, jinak byste to mohli rovnou zabalit a skončit.

10 – 15 sekund „za hranicí“ či 1 – 2 rány navíc nikomu neublíží, ale určitě to z „akcí za hranicí“ nepřehánějte. Mohlo by se to rychle zvrhnout na týrání a o tom BDSM není.

Možná si kladete otázku proč pokračovat chvíli i po dosažení hranice bolesti. Odpovědí je adrenalin, který se začne okamžitě uvolňovat ve zvýšené míře. Nová dávka adrenalinu přinutí organismus tvořit další zásobu endorfinů. Vytvoření další zásoby trvá zase 10 minut (proto přestávka).

Třetí úroveň

Po přestávce pokračujte v akci. Adrenalin se dostal do celého submisivova těla a každá další rána spustí uvolnění třetí dávky endorfinů. Pokuste se do 5-6 minut dostat submisiva na hranici bolesti. Jelikož díky endorfinům je jeho práh bolesti zase výše můžete sáhnout i po tvrdší praktice .

I v této úrovni pokračujte v akci pár vteřin po dosažení prahu bolesti (pokud svého suba velmi dobře znáte můžete pokračovat i déle, ale opravdu jen v případě, že ho velmi dobře znáte).

Potřebujete aby se do těla submisiva uvolnil další adrenalin, který přehluší účinky již tří dávek endorfinů.

Následuje opět 10 minutová přestávka. Na submisivovi můžete pozorovat již mírně změněný stav vědomí. Je mdlý, mírně omámený, uvolněný, ale stále může se svým dominantou normálně komunikovat.

Během této přestávky submisiva šetřete. Dopřejte mu odpočinek, pochvalte ho, povzbuďte nebo ho/ji vzrušujte (orgasmus je stále zakázán).

Čtvrtá úroveň

Po 10 minutové přestávce vytvořil organismus submisiva další zásobu endorfinů, kterou je připraven okamžitě uvolnit. Práh bolesti je oproti začátku výrazně posunut a váš submisiv toho vydrží nyní mnohem víc.

Subspace

Subspace, svět změněného vědomí

Snažte se během 5-6 minut dosáhnout jeho prahu bolesti. Sáhněte po tvrdších, bolestivějších praktikách nebo silnějších ranách (při spanku ) a pokračujte v tom i pár vteřin po dosažení prahu bolesti. Zásoby endorfinů se uvolní do organismu a vy si toho určitě všimnete. 4 dávky endorfinů v submisivovi se projeví změněným stavem vědomí. Sub . bude povolný, poddajný více mdlý,… Zároveň s endorfiny ale můžete pozorovat i vliv adrenalinu . Záškuby svalů, zrychlené dýchání, rozšířené zornice, … to vše má na svědomí adrenalin, který může způsobit i přecitlivělost submisiva – záškuby svalů můžete pozorovat i když se ho jen jemně dotknete.

Vzrušení submisiva je ve čtvrté úrovni velké stejně jako touha po orgasmu. Z toho důvodu se doporučuje v této fázi akci ukončit orgasmem . Pokud svého sub . ještě dobře neznáte můžete mu/její orgasmus dopřát i ve třetí úrovni.

Proč ukončit akci ve čtvrté (třetí) fázi? Je velké riziko, že ve snaze soustředit se veškeré vzrušení ze submisiva při další úrovni vyprchá.

Pokud svého sub . dobře, ale opravdu dobře znáte a víte, že jeho vzrušení při další úrovni bude stoupat můžete pokračovat další pátou úrovní.

Pátá úroveň

Po 10 minutové přestávce, během které byste svému submisivovi měli dopřát odpočinek (aby načerpal nové síly), můžete pokračovat v akci. Během 5-6 minut byste ho měli dostat opět na práh bolesti.

Teď už to ale tak snadno nepůjde. Hormony dělají své, pátá dávka endorfinů se uvolní do organismu náhle. Submisiv bolest téměř necítí a nedokáže ani normálně komunikovat.

Její/jeho oddajnost a pokora jsou tak velké, že nedokáže říct stopku. Klidně byste ho mohli zmlátit do bezvědomí, stopku neřekne. Jediné co vnímá je dominant a jeho příkazy.

Pokud jste toho dosáhli podařilo se vám dostat svou subku/submisiva do subspace. Do světa změněného vědomí, kde byste měli své hraní ukončit velkolepě – dopřát sub . orgasmus v endorfinovém vrcholu – ve stavu maximálního štěstí a opojení.

Tělo vašeho submisiva podalo maximální výkon, je zničeno, unavené, bez energie….. Subspace postupně vyprchává a místo něj se submisiv dostává do subdrop, což je dost mizerný stav . O subdrop si ale něco napíšeme v jiném článku.

Šestá úroveň – hyperspace

V BDSM existují páry, které pátou úrovní nekončí. Dostat se do šesté úrovně můžete pokud svého submisiva perfektně znáte. Po 10 minutové přestávce pokračujte ve výcviku. Dominanti si ale musí dávat dobrý pozor aby své subce/submisívovi neublížili.

Při šesté dávce endorfinů submisiv už bolest necítí. Pokud byl sub v páté úrovni poslušný, oddaný a pokorný nyní se to v něm znásobí. Je extrémně vnímavý, mimořádně vzrušený, šťastný a ochotný splnit cokoli co dominant bude chtít.

Submisiv může v tomto stavu dosáhnout orgasmu bez jakékoli stimulace (případně s jemným dotykem). Nejednou byl tento stav přirovnáván k mimotělnímu zážitku a submisivové, kteří ho zažili, ho popisují jako duchovní či hypnotický stav. To je jedna stránka šesté úrovně – ta lepší.

V medicíně se tomuto stavu říká endorfinový šok. V BDSM se používá termín hyperspace .

Rizika hyperspace

Vysoké hladiny hormonů se mohou ale projevit i jinak . Může vás chtít udeřit, může se chovat primitivně, možná nebude vůbec s dominantou komunikovat. Jak se projeví koktejl endorfinů a adrenalinu na vašem submisivovi je individuální.

Uvědomte si ale, že submisiv může mít v těle až 300 násobně více adrenalinu, než je jeho běžná hodnota. Trvá 30 minut až 2 hodiny, než začne hladina adrenalinu klesat a dostane se níže. Během této doby byste submisiva neměli nechávat bez dozoru, měli byste se o něj postarat a poskytnout mu vaši maximální možnou péči .

Tento stav byste neměli rozhodně zneužívat a žádat submisiva, aby učinil třeba něco, co nikdy nechtěl, popřípadě překračovat výrazně jeho hranice.

Hormony vyprchají a to co se stalo během subspace nemusí sub v normálním stavu zvládnout.

Hned po ukončení výcviku a orgasmu se může stát, že si submisiv toho moc nepamatuje a to co se stalo mu budou mlhavě připomínat modřiny. Nemusí si pamatovat proč ho bolí tam, a proč má modřinu tady, nemusí si pamatovat co a kdy jste mu udělali.

Přesto se bude cítit maximálně šťastný, uvolněný a vděčný. Odezníváním účinků hormonů začíná sub cítit bolest. Pokud jste to s výpraskem nebo jinými praktikami přehnali, může být bolest opravdu silná.

Prožití endorfinového i adrenalinového šoku je pro organismus mimořádně velký výkon. Tělo dokáže takový výkon podat jen v případě ohrožení života. Příroda nás takto vybavila na přežití krizových situací v životě ne na to, abychom si s hladinami hormonů pohrávali často. Organismus dostal pořádně zabrat, veškerá energie i zásoby hormonů se dostaly na minimum a trvá pár dní než se obnoví.

Stopku použije dominant

Pokud se vám podařilo dostat submisiva do páté nebo až šesté úrovně je na místě, aby stopku použil dominant. V tomto případě rozhodně nečekejte, než ji řekne submisiv, protože ten ji pod vlivem hormonů neřekne.

Absolutně a bezmezně důvěřuje svému dominantovi a pokud nechcete jeho důvěru zklamat a ublížit mu, zastavte hru, jakmile nabydete dojmu, že má dost.

Do subspace se submisiv nemusí vždy dostat. Stačí pokud má špatnou náladu, je vyčerpaný, něco ho pobolívá nebo má jen „den blbec “ a do subspace se nedostane. Netlačte ho tam násilím. Nesnažte se za každou cenu spustit v něm tvorbu adrenalinu a endorfinů .

Místo zážitku by se celý výcvik svrhl jen k týrání, které v BDSM nemá co dělat. Je důležité abyste si vzájemné chvíle oba vychutnali a užili a to co se nezdařilo nyní se možná povede později.

 

 

Co vy na to?

Super
43
Úlet
0
Divné
1

Komentáře jsou uzavřeny

0 %