Modelka: @vvandera_rope_art Foto: @gem.bic Provazy: @marclirian
Modelka: @vvandera_rope_art Foto: @gem.bic Provazy: @marclirian

Tento článek chci věnovat modelkujícím nováčkům v shibari (článek není primárně určen zkušeným harcovnicím a harcovníkům, neboť ti již informace mají k dispozici a dokáží se rozhodnout sami, s kým vázat a s kým ne, a případně akceptovat pro sebe přijatelné riziko), přičemž celá řada bodů je použitelná obecně pro celou BDSM scénu a veškeré v ní se objevující praktiky, neboť se jedná především o staromilský selský rozum.
Už nějaký čas nahlížím za oponu BDSM scény, ve které jsem si jako svou oblíbenou kratochvíli vybral svazování dívek a dam. Není pouze koloritem posledních měsíců, že okolo mé hlavy proletí příběhy o tom, jak nějaký rigger nekonsensuálně zničí novou, BDSM scény neznalou, modelku, jak jí udělá to či ono zranění na těle nebo na duši.

Následně, když se se svými omezenými znalostmi dívám na fotky pořízené z takového procesu vázání, nevěřícně se drbu na hlavě a říkám si, jak je možné, že dotyčná frajerka vůbec k takovému nedoukovi dobrovolně šla? A odpovědi na tuto vcelku jednoduchou otázku se s železnou pravidelností opakují: modelka neměla zkušenosti, nezajímala se o to, kdo a co na ní váže, rigger jí přišel dostatečně zkušený, kompetentní a celkově se tvářil, že ví, co dělá.
Vždy mi v hlavě vyskočí otazník, jak takovýmto případům alespoň částečně předejít, co by tak nová, nezkušená a po provazech lačnící osoba potřebovala, aby nenalítla prvnímu sebevědomě se tvářícímu pitomci, který ji osloví. V rámci procesu přemýšlení jsem narazil na absenci alespoň základního souboru red flags, na které by si měla novicka dávat pozor.
Níže si dovoluji vypsat několik bodů, kterými rozhodně není špatně se v rámci shibari řídit:

Jak začít se shibari

 • Surfujte na netu a zjišťujte si informace o shibari
 • Sledujte lidi nebo kluby na sociálních sítích zabývající se shibari, připojte se do skupin věnujících se tomuto tématu (FB – Shibari CZ, Shibari – jen ŽENY apod.).
 • Nebojte se zajít do BDSM+ klubů a míst těmto perverznostem nakloněným:

Praha – Subspace studio, Klub Kotelna (Atelier), BDSM studio Flora
Ostrava – Klubovna Ostrava
Brno – Domeček
Plzeň – Plzeňské pistácie apod.

Nejbližší akce na téma shibari

 

 • Bavte se s lidmi, na které na takovýchto místech narazíte, zjišťujte a čerpejte od nich informace. Nemusíte se bát, nikdo vás nekousne ani neukousne, tedy pokud nebudete sami chtít.
 • Nebojte se navázat kontakt s lektory, učiteli, modelkami a riggery, o které zakopnete v rámci svého hledání (čím více takových lidí oslovíte, tím lépe).
 • Zjišťujte informace o shibari všemi možnými způsoby. Raději začátek vaší shibari cesty věnujte vyptávání, zjišťování a pozorování, než se vrhnete přímým skokem rovnýma nohama do vázání s vám zcela neznámým riggerem.

Jak na výběr riggera

 • Neřiďte se fotkami, rigger je může stáhnout kdekoliv z temných koutů internetu. Ani z fotky, která je skutečně jeho a zdá se vám být pěkná, jako začátečník s největší pravděpodobností nepoznáte to nejdůležitější, totiž, zda je předmětná pozice či úvaz z hlediska techniky a bezpečnosti v pořádku. Ovšem abychom jen nehanili fotky. Fotky jsou skvělý způsob, jak si rychle udělat prvotní obrázek o riggerovi. Pokud má profil na sociálních sítích, kam pravidelně přidává fotky, může být už z toho zřejmé, že se nějak dále vzdělává, váže a je členem komunity. Zároveň označení modelek na fotkách může rovnou nasměrovat na osoby, kterých se zeptat na názor na něj.
 • Ptejte se lidí ve svém okolí, kteří se ve vodách shibari pohybují déle než vy sami, zda riggera, vzbuzujícího ve vás zájem o vázání s ním, znají. Kolují-li o daném riggerovi informace, že není bezpečný, tak s ním raději vůbec nevažte. Totéž platí, pokud ho nikdo z vámi oslovených nezná osobně.
 • Nebojte se zeptat v komunitě známějších jedinců, lektorů, BDSM celebrit na daného riggera a opět, pokud ho nepovažují za bezpečného, tak s ním nevažte.
 • Riggery hledejte raději mezi reálnými lidmi než mezi internetovými profily (navštivte osobně některý z klubů/míst uvedených výše).
 • Nebojte se riggera přímo zeptat na modelky, které by vám na něj byly ochotné dát reference, a oslovte je. Pokud vám žádné nechce dát, buďte na pozoru. Výjimku tvoří úplní začátečníci, kteří většinou za sebou zástupy modelek nemají.
 • Ptejte se riggera, u koho se shibari učil. Pokud jméno lektora neznáte, tak se na něj opět poptejte. Pokud rigger říká, že nebyl nikdy na žádné soukromé lekci nebo workshopu a shibari se učil pouze online, tak ho rozhodně nenechte, aby s vámi dělal jakékoliv závěsy nebo nebezpečnější úvazy (např. cokoliv, kdy provaz je uvázán nebo již pouze tažen přes krk). Totéž platí, byl-li váš rigger jen na několika málo workshopech nebo soukromých lekcích (orientačně do pěti lekcí) a mějte na paměti, že čím delší workshop absolvoval, tím lépe pro vás oba. Ideální jsou, viděno touto optikou, celovíkendové shibari workshopy. Pokud i přes výše uvedené s takovým riggerem chcete vázat, pak doporučuji toto vázání realizovat na veřejných místech.
 • Pokud vám rigger jakýmkoliv způsobem nesedí, byť k tomu nenacházíte racionální důvod, tak s ním raději nevažte.
 • První vázání směřujte ideálně na některý rope jam, kde je vysoká pravděpodobnost, že se zde budou vyskytovat i zkušení riggeři a modelky, kteří pokud uvidí, že se děje něco nebezpečného, proaktivně zakročí (rope jams pořádají pravidelně Subspace, Domeček, Klubovna Ostrava, Plzeňské pistácie a další).
 • Riggera se ptejte na cokoliv, co vás napadne, nebojte se pokládat i zdánlivě hloupé otázky.
 • Řiďte se rozumem, a nikoliv touhou být (co nejdříve) v provazech.

Poznámka: Osobně doporučuji se na daného riggera pozeptat více lidí, ať o něm máte ucelenější obraz. Ať slyšíte pouze oslavné zpěvy nebo pouze hororové příběhy hodné CSI: Las Vegas, tak vězte, že nejrelevantnější informace jsou přímo od lidí, kteří s takovým člověkem byli přímo na session.

Modelka: @wild_poppy
Foto: @kareafoto
Provazy: @marclirian

Red flags při komunikaci s riggerem

 • Pokud rigger říká, že umí vázat, např. že umí uvázat takate kote (pozn. jeden ze základních hrudních úvazů), že umí zavěšovat a podobně, tak se mějte na pozoru. Popravdě, neznám mnoho zkušených riggerů, včetně lektorů, od kterých se sám učím, kteří by říkali, že „něco umí“. Maximálně tak řeknou, že něco „dokážou“ uvázat. Vysvětlení je jednoduché, čím více o shibari vědí, tím více si uvědomují, co vše ještě neví nebo nemají plně zvládnuté. Tedy Sókratovo notoricky známé „Vím, že nic nevím.“
 • Rigger říká, že na žádné workshopy ani soukromé lekce nemusí chodit, neboť vše zná.
 • Rigger říká, že se mu nikdy nic „špatného“ s modelkou nestalo, že nikdy nic nepokazil, a to jak v rovině fyzické, tak v rovině psychické. S největší pravděpodobností vám rigger buď lže, nebo skoro vůbec neváže. Ano, existují i výjimky, ale není jich, mezi riggery, kteří vážou dlouhé roky, mnoho. Prakticky každý, kdo váže delší dobu, má za sebou nějaký „problém“ – ať už jde o fyzické zranění, nebo o psychické (často krátkodobé) následky. Shibari nepatří mezi bezpečné aktivity (závěsy jsou typickým RACKem), a s tím je potřeba na obou stranách počítat a umět se s tím vyrovnat.
 • Rigger vás neupozorní na možná rizika toho, co chce v následujícím společném vázání realizovat, resp. nepodá vám informaci, že vázání samo o sobě není zcela bezpečným koníčkem. Nutno míti na paměti, že vázání na zemi je obvykle výrazně bezpečnější než jakékoliv vázání v závěsu, a to i částečném, kdy některá část vašeho těla na zemi zůstává. Zamýšlí-li při prvním vázání provaz okolo vašeho těla jen „omotávat“ nebo realizovat vázání jen jedním provazem, tak ještě budiž, ale i tak zpozorněte.
 • Rigger se vás před vázáním nezeptá na váš zdravotní stav, a to jak fyzický, jako je např. pohyblivost kloubů, prodělaná zranění, prodělané nemoci, aktuální zdravotní potíže, tak i stav psychický – fobie, panika, různé psychické nemoci/úzkosti/deprese apod.
 • A když už se zeptá, tak není, po vaší všetečné otázce, schopen odpovědět, proč konkrétně se ptá na daný zdravotní problém.
 • Rigger se před vázáním nezeptá na konsent (souhlas), které doteky jsou pro dané vázání povolené a které nikoliv, kudy smí vést provazy (zejména se týká provazu přes intimní partie).
 • Rigger před vázáním neprobere stopku, resp. neřekne vám, co dělat, když by se pro vás stalo vázání nepříjemným, šlo za vaši pomyslnou „hranu“, a nespecifikuje vám formu vaší vzájemné komunikace, kterou použijete během vázání.
 • Rigger chce s vámi ihned realizovat závěsy.
 • Rigger vás rovnou zve do svého doupěte bez jakékoliv úvodní (seznamovací) schůzky, ideálně na veřejném místě, a nechce nebo se vyhýbá možnosti vázání na veřejném místě (viz. výše uvedená místa k tomuto záměru vhodná).
 • Rigger říká, že se shibari učil pouze či převážně online, např. z Youtube. Pokud je to nováček, který s vámi chce vázat jen na zemi, tak ještě dejme tomu, ale pokud říká, že dle shlédnutých online lekcí už i zavěšuje, všeho ihned zanechejte a s křikem od něj utíkejte.
 • Rigger na sebemenší kritiku reaguje podrážděně a je velmi vztahovačný.
 • Rigger pomlouvá většinu modelek, se kterými vázal.
 • Lidsky vám komunikace s ním nesedí a nemusíte k tomu mít žádný konkrétní důvod, pak s ním raději nevažte.

Red flags při samotném vázání

 • Před vázáním zjistěte, zda má daný rigger po ruce bezpečnostní nůžky na střihání provazů. Pokud je nemá k dispozici, pak rozhodně ať nezavěšuje, při vázání na zemi budiž.
 • Pokud provazy a karabiny, které chce rigger používat, vypadají nekvalitně / jako že je koupil v nejbližším hobbymarketu nebo pokud na vás chce rigger používat karabinu, co se používá na psí obojky, ihned od něj utíkejte.
 • Rigger se před vázáním posilnil alkoholem nebo drogami. Rigger vám říkal, že už má něco odvázáno, ale prvotní single column tie (pozn. základní, v rámci shibari naprosto elementární uzlík) nebo double column tie váže desítky sekund, plnou svojí pozorností zaměřený jen na uvázání daného uzlu. U začátečníků je tento stav běžný a jste-li o této pokročilosti svého riggera předem informováni, pak to není red flag.
 • Rigger vám říkal, že je začátečník, ale chce vás během vázání zavěsit a je jedno, jestli jde o závěs kompletní či „jen“ částečný. Pokud toto činí, pak vůbec nepřemýšlejte, zda je to tak v pořádku, a rovnou ho zarazte.
 • Rigger obecně nejedná podle dohodnutých pravidel, např. dotýká se míst, která jste si před session označili za „no go“ zóny.
 • Nereaguje na věci, které mu při vázání říkáte (např. brnění rukou, prstů apod.)

Modelka: Mar Két
Foto: alive_photo_
Provazy: @marclirian
Chilli Studio Praha

Výše uvedené body jsou pouhým doporučením. Všichni, kdo toto čtete, jste dospělí a svéprávní jedinci, kteří mají primárně odpovědnost sami za sebe.

Je pravdou, že i když budete vázat s člověkem, kterého si pečlivě vyberete a bude vám sedět, který je obecně vnímán jako bezpečný, zkušený a budete na něj mít jen ty nejlepší reference, samotné vázání může skončit vaším zraněním, např. typickým poraněním radiálního nervu. Shibari nejsou, co do bezpečnosti, šachy ani domino a je nezbytné mít tuto skutečnost neustále na paměti. Shibari s sebou vždy nese možné riziko a kdokoliv rozumný, a je jedno zda se jedná o riggera nebo modelku, se jej snaží minimalizovat.

Snažte se vyhnout riggerům, kteří třeba jen svou osobou, tím, jak komunikují, či tím, co se „o nich říká“, zapadají do některé z výše uvedených kolonek red flags protože mohou zvyšovat riziko vaší fyzické či psychické újmy.

Sám autor je riggerem, který by pravděpodobně rozblikal hned několik red flags, přičemž doufá, že tímto postem snad „odradí“ nejednu začínající modelku, a to nejen od vázání s ním, ale hlavně od vázání s jedinci, které i on sám považuje za nepříliš bezpečné. Když by se tak zamezilo alespoň jednomu dalšímu a zbytečnému zranění, pak má celý tento článek smysl.

Závěrem chci za tvorbu tohoto článku poděkovat následujícím jedincům vyskytujícím se na Instagramu:

@_wild_poppy_
@whisper_ropes_lady
@krutysever
@siona_lya

Mimislovník

 • Modelka (též rope bunny) – osoba užívající si být svazována riggerem
 • RACK (Risk Aware Consensual Kink) – jedná se o přístup k BDSM, kdy všechny strany participující na BDSM aktivitě jsou obeznámeny s potencionálními riziky dané aktivity a s uvedenými riziky souhlasí a přijímají je.
 • Rigger – osoba aktivně vázající modelku
 • Rope jam –událost, které se účastní jedinci se zájmem o shibari/kinbaku, a kde je možné si též společně zavázat
 • Session – je společné vázání riggera a modelky

Co vy na to?

Super
28
Úlet
1
Divné
2

Může se Vám líbit

Komentáře jsou uzavřeny

Více v rubrice: Začátečníci