Občas se mezi diskutujícími a inzerujícími nejen na facebooku objeví někdo, kdo přizná, že mu ještě není 18 let. Podle platných zákonů tam nemá vlastně co dělat, ani na jiných webech eroticky a tedy ani BDSM zaměřených. Jenže BDSM orientace nezačíná až v osmnácti…

Zeptal jsem se na toto téma Zdeňky Řezníčkové, absolventky studia psychologie:

Jak se ty osobně, a tví kolegové, stavíte k problematice plnoletosti v BDSM? Od patnáctého roku smějí nezletilí souložit, ale nesměnjí se dostat k materiálům erotické povahy, jak se mají dozvědět o tom, že mít BDSM sklony není zas takovej malér, jak si někdy myslí? Existují nějaké materiály o BDSM legálně přístupné od dovršeného 15. roku věku?

„BDSM sklony skutečně neznamenají apriori takový malér, jak si lidé někdy myslí. Současné výzkumy dokonce ukazují, že lidé, kteří BDSM provozují se nijak zvlášť od ostatních neliší a když už, tak spíše v pozitivním slova smyslu.

Ze zkušenosti s řadou lidí, kteří BDSM provozují i z výzkumu, který jsem provedla vyplývá, že (nejen) toto zaměření si člověk často uvědomuje dříve, než v osmnácti letech a domnívám se, že právě v počáteční fázi, kdy je u sebe začne objevovat je velmi důležité, aby se dostal k informacím o tom, že „je v pořádku“, aby se mu dostalo pozitivní zpětné vazby a přijetí a zároveň základní informace o této oblasti, plus kontakty na které se může pro více informací, či pomoc obrátit.

V ideálním případě by mohlo být téma sexuálních variací obecně uchopeno v rámci sexuální výchovy, samozřejmě formou přiměřenou věku. Nejen, že by tyto informace mohly přispět k detabuizaci tohoto tématu mezi populací s „většinovým“ zaměřením, ale zároveň je třeba si uvědomit, že v každé třídě může potenciálně být také člověk, kterého se toto téma osobně dotýká. Bohužel sama sexuální výchova je v naší společnosti dosud ožehavým tématem s nejednotným konceptem výuky.

I přesto ale člověk, který v sobě toto zaměření začne objevovat a ještě mu nebylo osmnáct let má možnosti jak základní, relevantní informace získat. Zároveň jde o možnosti u kterých se nemusí bát ztráty anonymity – pomoci může linka důvěry nebo krizové centrum, na které se lze obrátit anonymně a není třeba souhlasu zákonného zástupce, který je u řady úkonů vyžadován až do 18 let. Další možností je návštěva psychologické poradny. Existuje například síť manželských a rodinných poraden, které nabízejí bezplatné služby a klienti jsou zde vedeni anonymně. Lze se obrátit i na sexuologa, ale vzhledem k tomu, že se jedná o pracovníka ve zdravotnictví by zde byl zřejmě vyžadován souhlas zákonného zástupce k práci s klientem i když nelze vyloučit, že existují i odborníci, kteří po individuálním posouzení nejsou tak striktní, co se souhlasu týče. Nicméně je to na jejich odpovědnost, protože klient pod 18 let, je z hlediska zákona stále ještě dítě.

Pomineme-li sexuology, kteří se logicky přímo na sexualitu zaměřují, technicky vzato by měl být každý pracovník linky, krizového centra nebo psychologické poradny schopný pomoci klientovi se základním způsobem v jeho otázkách zorientovat, případně nasměrovat. Bohužel ale dosud neexistují jednotná vodítka, jak s klienty, kteří příjdou právě s tématem BDSM, pracovat více do hloubky a velmi zde tedy záleží na osobním zájmu odborníka se o této problematice více do hloubky dozvědět a vzdělat.

Obrátit se lze také přímo na nás, prostřednictvím stránek sexualnivariace.cz Věnujeme se poradenství přímo zaměřenému na BDSM (a dále partnerské vztahy a sexualitu celkově) a pokud vím, jsme dosud jediní v tuzemsku, kdo nabízejí pomoc, zaměřenou konkrétně na toto téma.

Děkuju za názor.

Kontakt na Zdeňku Řezníčkovou najdete na www.sexualnivariace.cz, kde najdete i dost zajímavé texty…

Jak je vidět, nezletilí sice nějakou možnost mají, ale popravdě, já bych v té době do poradny nešel, ještě by na mě nějakej dobrák v bílým plášti koukal jak na úchyla. Já to v těch časech neuměl vyslovit ani sám před sebou… To bych raději na internetu odklikl, že jsem dospělý… No a protože ani DarkPress neni v podstatě určen mladším osmnácti let, stejně si zde legálně nezletilý nic nepřečte… :-/

 

Co vy na to?

Super
0
Úlet
0
Divné
0

Může se Vám líbit

Zde se můžete vyjádřit

Více v rubrice: Zdraví a bezpečnost