Pokud si myslíte, že vše co děláme, cítíme a na co myslíme řídí náš rozum dost se mýlíte. V našich činech, pocitech a také myšlenkách hrají nejednou důležitou roli i hormony. Stačí když zvýšíte produkci jednoho hormonu a zvýší se i tvorba dalších. I když vědci už dnes umí přibližně říci který hormon je za co zodpovědný, co spouští, kdy se produkuje a co v nás vyvolává, stále je zde mnoho nezodpovězených otázek. I dosavadní poznatky nám ale mohou pomoci porozumět tomu, co se s námi nebo s partnerem během BDSM děje.
Endorfiny
Říká se jim také hormony štěstí. V BDSM se jejich první uvolnění do organismu submisiva počítá jako začátek subspace. Čím více endrofinů v organismu je, tím je submisiv šťastnější. Možná to zní dobře, ale je zde otázka jak donutit organismus, aby produkoval tyto hormony. Docela jednoduše… endorfiny začne organismus produkovat jako odpověď na bolest, fyzickou aktivitu, stres, sex nebo se uvolňují pokud jste zamilovaní.
Dokáží zmírňovat bolest jedinečným způsobem. Blokují přenos signálu v nervových buňkách, díky čemuž bolest ustupuje do pozadí a vy se stále cítíte plní síly.
Vyplavují se do organismu v malých dávkách. Jejich účinek tak rychle vyprchá. Jakmile se ale z mozku dostanou do těla, začne mozek vytvářet další zásobu endorfinů a je připraven je kdykoliv uvolnit do organismu.
Adrenalin
Hormon přežití nebo i hormon „bojuj nebo uteč“. Produkuje se vždy když jsme ve stresu nebo nebezpečí a díky němu jsme rychlejší, silnější, více zvládneme a pod. V BDSM má důležitou roli – pomáhá submisivům více vydržet, činí je odolnějšími.
Adrenalin tlumí účinky endorfinů. V závislosti na tom zda je v organismu více adrenalinu nebo endorfinů se submisiv i chová. V BDSM se adrenalin vyplavuje běžně. Stačí dát submisivovi silnější ránu na zadek nebo ho dostat do stresu a tvorba adrenalinu se spustí, zároveň se ale spouští i produkce endorfinů.
Adrenalin se ale po cca 30 minutách rozpadne a už organizmus neovlivňuje. Endorfiny ale zůstávají v organismu i několik dní.
Větší množství adrenalinu v organismu se může projevit také záškuby svalů. Když je spatříte a není žádný zdravotní důvod k tomu, aby docházelo k těmto záškubům, můžete si být jisti, že v těle submisiva je nadbytek adrenalinu. Počkejte pár minut, než se do jeho organismu vyplaví endorfiny a zmírní účinek adrenalinu.
Dopamin
Hormon spojovaný s odměnou. V organismu se začíná produkovat když jsme zamilovaní, ale i při nepříjemných podnětech. Nejvíce se ho ale produkuje v momentě, kdy předvídáme odměnu.
Dopamin v těle submisiva způsobí touhu po odměně. Díky vidině odměny bude chtít submisiv, pod vlivem dopaminu zvládnout víc a víc. Čím více dopaminu tím je submisívova touha zvládnout cokoli co chce dominant větší.
Kromě toho dopamin tlumí bolest a podporuje tvorbu endorfinů.
Vysokou hladinu dopaminu v submisivech by dominanti neměli zneužívat. Jakmile tento hormon z těla vyprchá může být submisivův pohled na to, co se událo úplně jiný. Z toho důvodu je dobré znát hranice svých submisivů a jejich překročení s nimi konzultovat ještě dříve, než jsou pod vlivem hormonů.
Nonadrenalin
Vyplavuje se spolu s dopaminem. Díky němu jsme bdělí a pozorní celé hodiny, aniž bychom cítili únavu. Má podobné účinky jako adrenalin.
Prolaktin
Tato látka se do organismu uvolňuje během sexu a je také odpovědí na zvýšenou hladinu dopaminu (tlumí jeho účinky). Během sexu (orgasmu) se jeho hladina dostane (doslova vyletí) na maximum. Příliš velké množství prolaktinu způsobuje únavu. Týká se to hlavně mužů, kteří si potřebují po sexu odpočinout. Ženský organismus tolik prolaktinu neprodukuje, proto může žena po sexu vstát a normálně fungovat.
Pokud organismus vytvoří mnohem více prolaktinu, než je třeba, může se projevit podrážděností, smutkem, depresí. Tento stav můžete znát také pod pojmem sexuální deprese.
Oxytocin
Hormon lásky, důvěry a věrnosti. Čím více ho v těle máme tím zamilovanější a věrnější jsme. Způsobuje v nás nutkání dotýkat se milované osoby, být s ní v blízkém kontaktu.
Zvýšit nebo udržet jeho hladinu na vyšší úrovni v BDSM můžete také metodou „cukr a bič“. Spankem spustíte tvorbu adrenalinu a endorfinů. Jemným dotykem během krátkých přestávek ve spanku v submisivovi spustíte tvorbu oxytocinu, který v něm i přes bolest či ponížení, které zažívá vyvolá pocit důvěry. Jednoduše řečeno bude vám více důvěřovat například i v tom, že jí/mu opravdu neublížíte.
Gonadodropin (GnRH)
Stimulující nebo povzbuzující hormon se stará o vše kolem pohlavních orgánů. Zvyšuje plodnost, ztvrdnutí bradavek, odpovídá za ztopoření penisu a ovlivňuje i vaječníky a varlata. Mimo jiné podporuje tvorbu estrogenu a testosteronu.
Zjistilo se, že muži, kteří mají GnRH více, jsou dominantnější a teritoriálnější. Ženy jsou zase vyzývavější a větší svůdkyně.
Kortizol
Asi nejdůležitější stresový hormon, který je zodpovědný za množství civilizačních onemocnění (obezita, deprese, vysoký krevní tlak, neplodnost, oslabená imunita,…). Během stresu má ale nezastupitelnou roli v organismu – dostává ho do normálu. Když ale stres opadne, kortizol v organismu zůstává a stává se nebezpečným.
Zdravý organismus si s nadbytkem kortizolu umí poradit. Podle některých zjištění se nadbytek kortizolu dostává z organismu pláčem nebo křikem. Z toho důvodu se po pláči nebo křiku cítíme lépe, klidněji a vyrovnaněji.
Ve světě dominance a submisivity to lze považovat i za jistý druh terapie, neznamená to ale, že se svého submisiva v rámci „terapie“ budete snažit dostat k pláči nebo křiku stále.
Udržujete-li svého submisiva v neustálém stresu a nebezpečí může se hladina kortizolu dostat pořádně vysoko a zničit účinky všech zbývajících hormonů a v neposlední řadě způsobit mu řadu dalších zdravotních komplikací.
Pokud víte, který hormon co spouští, jaké pocity vyvolává a víte, jak jejich produkci spustit můžete ve svém submisivovi namíchat koktejl hormonů podle vlastních chutí. Nezapomínejte ale, že každý submisiv (subinka i subík) má od své Madam nebo Pána odcházet šťastný.