Bondage

Zhruba polovina žen a můžu již dnes přiznává, že má nějaký druh fantazie spojený s dominancí nebo naopak submisivitou. Při myšlence na BDSM hrátky si však stále málokdo představí aktivitu snižující stres. Na poutech a bičích se většině lidí nezdá nic uklidňujícího. Zkušení však říkají, že BDSM je víc než jen výstřední sex. Některé z praktik mohou zlepšit celkovou psychickou pohodu. A nedávné vědecké studie začaly tato tvrzení podporovat a naznačovat, že určité formy BDSM mohou pozitivně účinkovat proti úzkostným stavům a být přínosné pro duševní zdraví.

V komunitě jsou pozitivní účinky BDSM praktik dobře známy. Zejména při bondage popisuje mnoha účastníků až stavy změněného vědomí. Vázaný se v daném okamžiku cítí zcela uvolněn a především oproštěn od stresu. Jakmile se lano začne omotávat kolem těla, “kouzlo nastupuje”. Podobných stavů uvolnění a bezstarostnosti lze dosáhnout řadou BDSM hrátek, zkušení se však shodují, že nejsnáze to jde právě pomocí lana.

Když jste svázáni, je to, jako byste nenesli odpovědnost za nic, ​​co se stane. Je to jeden z mála okamžiků, kdy se nemusíte starat o své povinnosti a užívat si jen ten pocit odevzdání

Často všední život a denní povinnosti přinášejí stres a úzkost. Zatímco submisiv v přítomnosti prožívá plné uvolnění, dominanti naopak popisují stavy hlubokého soustředění a koncentrace. Oba tábory se shodují na tom, že se po praktikování BDSM cítí citově více propojeni se svými partnery.

I vědecká “podpora” provozování BDSM pomalu roste. Ve studii z roku 2013 výzkumníci provedli průzkum (1) 902 praktikujících BDSM a 434 „vanilkových“ lidí a položili jim otázky týkající se jejich osobnosti, vztahů a celkového pocitu štěstí. Lidé praktikující v osobním životě BDSM prozradili, že trpí méně úzkostmi a cítí větší jistotu ve vztazích narozdíl od jedinců praktikující pouze vanilkový sex.

Ve studii zveřejněné v roce 2016 (2) výzkumníci z Northern Illinois University pod vedením profesora Brada Sagarina rekrutovali 14 switchů (lidí, kteří rádi hrají role dom i sub) a každému náhodně přiřadili jednu z rolí. Poté, co se účastníci zapojili do své preferované aktivity BDSM , provedli Stroopův test (3). To je běžný test na schopnost udržet pozornost. Odpovídali na otázky týkající se jejich duševního stavu před a po akci. Stroopův test se zaměřuje na testování paměti, pozornosti a sebeovládání. Zahrnuje např. identifikaci barevných slov prezentovaných v barvách jiných než jsou napsána. (např. slovo “červená” je napsané modrým inkoustem). Významné snížení skóre zaznamenali submisivové, kteří začali prakktikovat BDSM. Dominanti si udrželi výsledky stejné.

Ve Stroopově testu se zaměřujeme na fungování zejména oblasti čelního laloku, kde jsou umístěny centra funkčních dovedností. Bolest či jiné submisivně laděné BDSM aktivity mohou způsobit, že z určitých oblastí mozku odtéká krev pravidelně jako dříve. Naopak u submisivní aktivity skutečně dochází ke změně stavu vědomí.

Nemáte kontrolu, což vede k osvobozujímu pocitu. Můžete zcela vypnout..

Můžeme to připodobnit až k meditaci, kdy se snažíme vyvolat stav, kdy jedna část (ta výkonnostní) mozku trošku vypne a naopak se probudí nevědomí a duchovno. Najednou cítíte klid a sounáležitost s prostorem.

Bondage

V dalším experimentu (4) Sagarin a jeho tým odebírali dobrovolníkům vzorky slin. Zajímavé bylo, že přímo během praktikování BDSM se u submisivů hladiny kortizolu zvýšily, ale naopak na konci hrátek výrazně klesly. I když byl tedy jejich fyzický stres značný, psychický stres hlásili nízký. Co platí však dominanty a submisivi stejně, je trvalá nižší hladina stresového hormonu kortizolu jakmile se začali věnovat BDSM. Odpojení mezi mentálním a fyzickým stresem může vysvětlit některé mimotělní zážitky a pocity plovoucího a časového zkreslení, které lidé hlásí během sub hrátek.

Studie také potvrdily posílení vztahové blízkosti, které často citovali dominanti i submisivové.

Ve Stroopově úkolovém experimentu z roku 2014 a v novějších studiích Sagarinova týmu uvádějí také zřetelné výhody pro dominanti, kterým zvýšený pocit kontroly a výkonu, neboli „flow“ během jejich fetiš aktivity prospívá i v osobním životě.

  1. https://www.researchgate.net/publication/236913615_Psychological_Characteristics_of_BDSM_Practitioners
  2. https://www.researchgate.net/publication/308575318_Consensual_BDSM_Facilitates_Role-Specific_Altered_States_of_Consciousness_A_Preliminary_Study
  3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Stroop%C5%AFv_test
  4. https://www.dropbox.com/s/28vud0iod10f4rc/Sagarin%20Cutler%20Cutler%20Lawler-Sagarin%20Matuszewich%20%282009%29.pdf

Co vy na to?

Super
6
Úlet
0
Divné
0

Může se Vám líbit

Komentáře jsou uzavřeny

Více v rubrice: Články