shibari

Nutnost čistoty provazů se zdá podružnou, ale opak je pravdou! Často jsem byl svědkem toho, jak se lidé k provazům chovají, potažmo se tak chovají ke svému partnerovi. Bohužel je dnes celkem běžným jevem,půjčit si cizí provazy až na workshopu.

Pokud tedy nemáte jasno v tom, jestli chcete investovat pár korun do vlastních provazů, které vám do začátku budou stačit, musíte vědět, jak rozeznat špinavý provaz! (nejraději bych tuto větu stylizoval zcela jinak, ale přizpůsobil jsem ji dnešním trendům, v tomto článku není místo pro ortodoxní pohled) K tomu nám slouží všechny smysly, neměli bychom bagatelizovat žádný z nich. Jedním z nejdůležitějších je tu zrak a čich. Provazy by nikdy neměly zapáchat, nebo dokonce čpět a barva by měla být po celé délce provazu konstantní. V době, kdy se stalo vázání věcí veřejnou a partnera mnohdy určuje až „los“, na různých workshopech, by právě čistota provazů měla být na prvním místě! Pokud jste propadli provazům, věnujte pozornost následujícím řádkům.

Je poměrně veliká pravděpodobnost, že vaše nevysvětlitelné zdravotní problémy, mohou být způsobeny špinavými provazy. Ne každé zarudnutí kůže, je způsobené alergií na použitý materiál. Může ho způsobovat něco zcela jiného, infekční onemocnění, nebo parazit.

Infekční nemoci vyvolává jejich původce. Tím mohou být různé mikroorganizmy – nejčastěji bakterie nebo viry, dále i prvoci či plísně. K přenosu stačí opravdu docela málo, stačí pouze „dodržení“ následujícího řetězce.

 • Zdroj nákazy – Posledních pár let se váže masově a mnohdy mechanik nezná ani pravé jméno figuríny, o zdravotním stavu nemluvě!
 • Cesta přenosu – Provaz. Pokud se často střídají partneři, je riziko nakažení stejné, jako u nechráněného pohlavního styku!
 • Vnímavý jedinec – Bohužel jím můžete být právě vy! Nicméně ani vědomí toho, že moje lehkomyslnost způsobila vážné zdravotní problémy, nebo dokonce smrt člověku nebude tím, po čem zrovna většina z vás touží!

Parazit je organismus, který pro svůj život potřebuje jiný organizmus, tzv. hostitele, kterého svým způsobem života poškozuje. Nevyhýbají se ani lidskému. Někteří se vyskytují ve střevech, jiní v trávicím traktu a další mohou pomocí lymfatického či krevního řečiště putovat kamkoli v organismu. Řetězec nakažení je zcela stejný.

Straším vás záměrně, neboť výše popsané problémy mohou nastat, přitom udržování provazů v čistotě není zase tak složitý proces. Podle druhu materiálu, je možné některé běžně prát v pračce a námaha spojená s očistou, se vám několikanásobně vrátí v prožitku a o energii, kterou touto péčí předáte provazům, ani nemluvím.

Napřed si trochu probereme materiály, ze kterých se provazy vyrábí a jsou tedy nejčastěji používány.

 • Syntetické provazy, jsou poměrně rozšířené, oblíbené pro svoje nízké pořizovací náklady a velkou barevnou škálu. Jdou bez problémů prát v pračce a tím pádem, jsou více méně bezúdržbové.
 • Bavlna, je také dobře pratelná, jen po praní potřebuje napnout.
 • Směs lnu a konopí, u nás se poměrně často vydává za čistě konopné provazy, také jde bez velkých problémů prát v pračce a je nutné je po praní napnout.
 • Směs juty a syntetiky, dost často bývá deklarován, jako čistě jutový provaz, ale stačí jen kousek namočit a víme, kde je pravda. Z mého pohledu jde o zcela nevhodnou kombinaci materiálů, protože každý potřebuje jiný druh údržby.
 • Juta, tento materiál je poměrně složitý na údržbu, není možné ji prát v pračce. Je nutné ho po praní napnout, opálit, přeleštit, potřít olejem, navoskovat a následně zapéct při teplotě cca 130 – 150°C, což u syntetických materiálů není možné!

Není to zase tak složité, ano juta opravdu potřebuje poměrně značnou dobu, než se dostane do kondice a je použitelná pro vázání. Je poměrně velké množství návodů na „léčení“ provazů, jeden naleznete i na mých stránkách, http://www.rakosky-ratanky.cz/leceni-provazu/

Možná si někteří z vás řeknou proč tolik povyku? Je nutné si uvědomit, že provazy jsou mnohdy vedeny i jinudy, než šablonou WS. Podvazování pohlavních orgánů, protahování mezi stydkými pysky, je zcela normální věc, a pokud vám někdo tvrdí, že váže ze zcela jiných důvodů než je ukojení sexuální energie, tak lže! Je nutné si uvědomit, že sex není jen strkání něčeho někam a k dosažení sexuálního uspokojení používáme právě provazy, nebo jiné pomůcky běžné v BDSM. Dokážete si doufám představit, co dokáže udělat koktejl tělesných tekutin v zanedbaných provazech a jak velké riziko podstupujete s pocitem bezpečí. Promiskuita je v provazech brána jako normální věc a někteří pořadatelé, ji zapůjčováním provazů ještě podporují a budí v lidech falešný pocit bezpečí.

Prosím vás o používání selského rozumu, pokud máte zájem naučit se vázat, investujte do svého zdraví. Kupte si obyčejnou syntetickou šňůru na prádlo, hlavně nesmí být s duší. Pokud vám někdo tvrdí, že je jedno když partnera neznáte, tak je to s prominutím osel!

Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, dělejte vše s čistou hlavou a pro někoho. Mě osobně vědomí pro koho vyrábím, naplňuje pozitivní energií, která jak věřím, se otiskne do hotového provazu. Proto nikdy nebudu dělat kilometry bez tváře. Zřejmě jsou provazy a představa vzrušení, které způsobují, můj fetiš…

Petr Svoboda ( www.rakosky-ratanky.cz )

P. S. Jsem si jistý, že tento článek vyvolá debatu a jelikož je naše shibari scéna proslavená klanovou nesnášenlivostí a souboji mnohých eg, jsem na ni celkem zvědavý.

 

Co vy na to?

Super
1
Úlet
0
Divné
0

Může se Vám líbit

1 Komentář

 1. Popudem k napsání tohoto textu bylamimo jiné tato zpráva z bulváru o smrti mladé dívky po hrátkách s provazem: http://prask.nova.cz/clanek/novinky/foto-divoky-sex-s-pritelem-23-ji-stal-zivot-otresne-dusledky-sexualni-praktiky-nenapadly-ani-lekare.html
  K provazům se na Darkpressu ještě nejednou vrátíme…

Zde se můžete vyjádřit

Více v rubrice: Novinky